UNIWERSYTET EKSTREMALNY
WYDZIAŁ PLĄTANIA (KABLI)



Wiadomo powszechnie, że kable się plączą. Wiedzą to wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z kablami. Nikt natomiast nie wie dlaczego się plączą. I po co. A powinni to wiedzieć wszyscy, gdyż jest to sprawa absolutnie fundamentalna dla świata.
Teraz zewsząd, a jeśli nawet nie zewsząd to stąd i zowąd, rozlegną się głosy rozmaitych szyderców: a cóż to za anachroniczny problem - teraz, gdy świat staje się bezprzewodowy, zajmować się czymś takim to tylko strata czasu i energii.
Otóż nie jest to strata czasu i energii. Bo nie jest prawdą, że świat bezprzewodowy będzie mniej poplątany niż świat przewodowy, okablowany. Oprócz kabli mamy przecież liny (i linki), sznurki, żyłki, wstążki i wstęgi, ścieżki, nitki i nici, wątki i całe mnóstwo rzeczy, spraw i zjawisk kablopodobnych... Mamy także niekable...
Sprawa jest zatem niesłychanej wagi i nie powinno się jej odsuwać na bok.
Dlaczego nie? Kable zawsze będą się plątać, nie da się temu zapobiec. Jaki jest sens w gromadzeniu wiedzy, której nie sposób wykorzystać praktycznie?
Tu, na wstępie, należy zwrócić uwagę na bardzo prosty fakt, iż nigdy nie wiadomo, kiedy i do czego jakaś wiedza się przyda. Poza tym jedni po prostu lubią wiedzieć, podczas gdy inni nie lubią. Odpowiedź na pytanie dlaczego jedni lubią wiedzieć, a inni nie lubią jest dosyć prosta, lecz nie będziemy się nią tu zajmować. Albowiem w tym przypadku jest inaczej. Wszyscy, lub prawie wszyscy (zawsze może znaleźć się jakaś wredna szuja, która nie chce tego, co chcą wszyscy), chcą wiedzieć czy kable się plączą czy są plątane. To pytanie podnosi ciśnienie krwi, spędza sen z powiek, powoduje utratę zdolności logicznego myślenia. Należy węc podejść do sprawy  ostrożnie, spokojnie, na chłodno. Systematycznie. Oraz chaotycznie.
Chodzi zatem o coś na kształt teorii plątania. Dlatego należy zacząć od określenia zakresu, a raczej bezkresu badań.

Bezkres

Dlaczego i po co

Czy kable się plączą czy są plątane?

Stara, brązowa walizka

Nowa, brązowa waliza

Pokój okablowany

Stary, brązowy neseser po raz wtóry

Metodologia badań

Plątanie i entropia

Rodzaje splątań

Jak uniknąć plątania

Sytuacje

Historia jednego zszywania

Czym kable różnią sie od innych rzeczy i istot długich



<<<